Hemen Ara (322) 459 22 22

               E-mail Gönder info@adanahastanesi.com.tr

SİGARAYI BIRAKIN, HAYATIN; TADINA VARIN...

Sigaranın Fiziksel, Toplumsal ve ileri dönük olumsuz etkileri

SİGARAYI BIRAKIN, HAYATIN; TADINA VARIN...

Sigara krizi başladığında, sigarayı bırakmanın yararlarını hatırlamak çok zor olabilir.
Hevesin kırılabilir, ancak sigara içmenin hiçbir yararı olmadığını unutma.

Sağlık Üzerine Etkileri!
Beyin:

Bağımlılık
Sigaradaki nikotin eroin kadar bağımlılık yapar. Nikotin bağımlılığını yenmek güçtür, çünkü beyninizi değiştirir. Tütünden gelen büyük miktarlardaki nikotine uyum sağlamak için beyinde fazladan nikotin reseptörleri ortaya çıkar. Beyin alıştığı miktarda nikotini alamayınca nikotin yoksunluğu yaşanır. Kendinizi endişeli ve gergin hissedebilirsiniz ve şiddetli nikotin krizleriniz olabilir.

Baş ve Yüz:

Kulaklar - İşitme kaybı
Sigara içmek iç kulakta bulunan salyangoz şeklindeki organa gelen oksijen miktarını azaltır. Bunun sonucunda kalıcı hasar oluşarak hafif veya orta dereceli işitme kaybı olabilir.
Gözler - Körlük ve gece görme
Sigara içmek gözlerinde görmenizi tehdit edebilecek fiziksel değişiklere yol açar. Sigaranın nikotini gece görebilmeniz için gerekli olan bir maddenin üretimini engeller. Sigara aynı zamanda katarakt ve sarı nokta hastalığı (her ikisi de körlüğe yol açabilir) riskini artırır.

Ağız - Çürükleri:

Sigara dumanının bedenindeki yolculuğu ağzından başlar. Ağız sağlığı sorunları sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla görülür. Bunlar ağız yaraları, ülserler ve dişeti hastalıklarıdır. Diş çürükleri ve genç yaşta diş kaybetme olasılığı daha fazladır. Ağız ve boğaz kanserlerine yakalanma olasılığı da daha yüksektir.

Yüz:

Sigara içmek cildin kurumasına, esnekliğini kaybetmesine ve sonuçta kırışıklar oluşmasına neden olur. Cilt rengi matlaşabilir ve grileşebilir. Otuzlu yaşlarına geldiğinde ağız ve göz çevrenizde kırışıklıklar ortaya çıkarak yüzüne yılların izini ekleyebilir.

Kalp:

Koyu kıvamlı kan
Sigara içmek kanını koyu kıvamlı ve yapışkan hale getirir. Kan yapışkanlaştıkça onu vücuda dağıtabilmek için kalbin daha fazla zorlanması gerekir. Koyu kıvamlı kanda pıhtıların oluşma olasılığı daha fazladır, bu da kalbe, beyne ve bacaklara giden kan akımının engellenmesine neden olur. Zamanla koyu kıvamlı ve yapışkan kan, damarlarınızın hassas dokusuna hasar verir. Bu hasar, kalp krizi ya da inme riskini artırır.

Yağ birikimleri

Sigara içmek kan dolaşımındaki kolesterol ve sağlıksız yağların artmasına ve sağlıksız yağ birikimlerine yol açar. Zamanla kolesterol, yağlar ve diğer atıklar damarlarının duvarlarında birikir. Bu birikme damarları daraltarak kalbe, beyne ve bacaklara giden normal kan akışını engeller. Kalp ve beyne giden kanın engellenmesi, kalp krizine ya da inmeye neden olabilir. Bacak damarlarının tıkanması, ayak parmakları ve ayakların kesilmesi ile sonuçlanabilir.

Akciğerler:

 Doku Kaybı Oluşmuş Akciğer
Sigara içmek akciğerlerin küçük havayolları ve dokularında iltihabi reaksiyona neden olur. Bu, göğsünde sıkışma hissetmene, hırıltılı soluk alıp-vermene ve nefes darlığına yol açar. Devamlı iltihabi reaksiyon nedeniyle dokusu harabiyeti artar ve buna bağlı olarak akciğerlerinde ve  solunum yollarında nefes almayı zorlaştıran yapısal değişiklikler olur. Yıllar süren akciğer tahrişi sonucunda kronik balgamlı öksürüğünüz olabilir.

Amfizem

Sigara içmek, akciğerlerdeki oksijen değiş tokuşunu sağlayan küçük hava kesecikleri olan alveolleri harap eder. Sigara içtiğinde bu hava keseciklerinin bazılarına zarar verirsin. Alveoller tekrar oluşmazlar. Yani harap olduklarında akciğerlerinin bir bölümünü kalıcı olarak yok etmiş olursun. Belli orandaalveol harap olduğunda amfizem hastalığı gelişir. Amfizem, ağır nefes darlığına neden olarak ölüm ile sonuçlanabilir.
Tüycükler ve Solunum Enfeksiyonları
Havayolların küçük fırça gibi tüycüklerle kaplıdır. Bu tüycükler akciğerlerinin temiz kalabilmesi için sümüksü salgıyı ve kirleri süpürürler. Sigara içmek, tüycükleri geçici olarak felce uğratır, hatta öldürebilir. Bu durum enfeksiyon riskinizi artırır. Sigara içenler, içmeyenlere göre daha fazla nezle ve solunum enfeksiyonu geçirirler.

DNA:
Kanser
Bedenin, hücre büyümesi ve hücre işlevleri konusunda bir kullanma kılavuzu gibi görev yapan genetik malzeme, yani DNA içeren hücrelerden oluşmuştur. Sigaradan aldığın her nefes DNA’na zarar verir. DNA hasarı oluştuğunda, kullanma kılavuzu karışır ve hücre kontrolden çıkıp bir kanser tümörü yaratabilir. Bedenin sigara içmenin DNA’nda yaptığı bu hasarı onarmaya çalışır. Ancak zamanla sigara içmek bu onarım sistemini yıpratarak kansere yol açabilir (akciğer kanseri gibi). Tüm kanserlerin üçte birinin nedeni sigaradır.

Kan ve Bağışıklık Sistemi:

Savunma hücrelerinde artış
Sigara içtiğinde savunma hücreleriniz olan akyuvarlarınızın sayısı yükselir. Bu, bedeninin sigara etkisiyle gelişen iltihabi reaksiyon ve hasarlanmaya karşı savaştığına işaret eder. Akyuvar sayısının yükselmesi bedeninin zarar gördüğünü haber veren bir sinyal gibidir. Uzun süre yüksek kalan akyuvar sayıları artan kalp krizi, inme ve kanser riskleri ile bağlantılıdır.
Yara iyileşmesinin uzaması
Besinler, mineraller ve oksijen dokulara kan yoluylaulaştırılır. Nikotin kan damarlarının daralmasına yol açarak yaralara ulaşan besin düzeyini azaltır. Bunun sonucunda yara iyileşme süresi uzar. Yara iyileşmesinin yavaş olması sonucunda yaralanmalar ve cerrahi müdahaleler sonrasında enfeksiyon riski artar ve dokunun ölmesine neden olan ağrılı deri ülserleri oluşabilir.
Bağışıklık sisteminde yavaşlama
Sigara dumanında bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşma etkinliğini azaltabilen çok miktarda katran ve başka maddeler bulunur. Bu, hasta olma olasılığınızın yüksek olması demektir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucunda romatoid artrit ve multipl skleroz gibi hastalıklara karşı daha savunmasız kalırsın. Bu durum bedeninin kanserle savaşma yeteneğini de azaltır!

KONU HAKKINDA BİLGİ İSTE