Hemen Ara (322) 459 22 22

               E-mail Gönder info@adanahastanesi.com.tr

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 7 veya 8 kadından birinde yaşam süresi boyunca meme kanseri gelişmektedir. Meme kanseri erken tanı konuldugunda zaman artık neredeyse korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmaktadır. Meme kanseri gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde artık daha erken yaşlarda görülmektedir. Bu nedenle her kadının 40 yaşından sonra 1 veya iki yılda bir, 50 yaşından sonra ise yılda bir kez mammografi ile tarama yapılmasını önemle öneriyoruz. Meme kanseri erken teşhis edilirse yaşam süresi uzar, ameliyat daha küçük ve sınırlı olur ve aynı zamanda kemoterapiden hasta kurtulabilir !!

Akciğer kanseri tüm dünyada kadın ve erkeklerde kanserlerden 1. Sırada ölüm sebebidir. Akciğer kanserinin en sık ve kesinleşmiş nedeni sigara tüketimidir. Dünyada tüm kanserlerin %30 sebebi kanser olup akciğer kanserinde bu oran %80-90 oranına kadar ulaşmaktadır. Akciğer kanserlerinin henüz etkin bir erken tanı tanı yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle akciğer kanserine yakalanmamak için mutlaka sigara içmemek veya sigara içilen ortamlarda bulunmamak gerekir. Sigara içen kişilere ise 55 yaşından sonra akciğer tomografisi ile tarama önerilmektedir.

Kolon kanseri (bağırsak kanseri) kadınlarda meme erkeklerde en sık görülen 3. kanser türüdür. Kolon kanserinin erken tanısı kolonoskopi, büyük dışkı tahlilleri ve tomografi ile konulabilmektedir. Her kanser türünde olduğu gibi kolon kanserinin erken tanısı tedavi ve hastalıktan kurtulmak için kritik öneme sahiptir. Ailesinde kolon kanseri ve kanser hikayesi öyküsü olamayan kadın veya erkek sağlıklı kişiler 50 yaşından itibaren uygun yöntemlerle tarama programına girmeleri gerekmektedir. Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler ise bir hekime danışarak uygun yaşta ve aralıklarda tarama programlarına girmeleri gerekmektedir. Kolon kanserinin erken tanısı ile hastalar kemoterapi almadan sadece ameliyat ile normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türü olmakla beraber artık PSA hormonu taraması ile birlikte daha erken dönemlerde tanı konulabilmektedir. Erken tanı ile birlikte prostat kanserinin kanserden ölüm nedenleri arasındaki sıralaması düşmüştür. Prostat kanserinin erken tanısı önemli olmakla beraber en az onun kadar önemli bir husus ne zaman ve nasıl tedavi edileceğidir. Zira birçok prostat kanseri olması gerekenden erken zamanda veya fazla yoğunlukta tedavi alarak yaşam kaliteleri düşmektedir. Bu konuda mutlaka konusunda uzman kimselere danışmadan tedavi kararı almamak oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Hakan BÜYÜKHATİPOĞLU
Tıbbi Onkoloji Uzmanı

KONU HAKKINDA BİLGİ İSTE